Compare Philips 32 Inch LED HD Ready TV (5800 Series 32PHT5813S/94)
Compare Aisen 32 Inch LED HD Ready TV (A32HDN552)
key specs
Display32.00-inch32.00-inch
Screen TypeLEDLED
Dimensions731.8mm x 435.3mm x 81mm-
OSLinux-
Smart TVYesNo
Resolution Standard-HD-Ready
general
BrandPhilipsAisen
Model32 Inch LED HD Ready TV (5800 Series 32PHT5813S/94)32 Inch LED HD Ready TV (A32HDN552)
Model Name32PHT5813S/94A32HDN552
Display Size32 inch32 inch
Screen TypeLEDLED
ColorBlackBlack
Resolution (pixels)1366x768-
Smart TVYesNo
Series5800 Series-
Launch Year2018-
3D-No
Resolution Standard-HD-Ready
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)731.8mm x 435.3mm x 81mm-
Weight (without stand)4.2Kg-
Width x Height x Depth (with stand)798mm x 520mm x 133mm-
Weight (with stand)4.3Kg-
smart tv features
Number of Coresquad-core-
RAM1GB-
Storage Capacity4GB-
Supported App - YoutubeYes-
Supported App - NetflixYes-
Operating SystemLinux-
Screen MirroringYes-
connectivity features
No of HDMI Port22
No of USB Port22
Wi-Fi Type802.11 a/b/g/n-
Built In Wi-FiYesYes
Ethernet (RJ45)1-
Headphone JackYes-
Analog Audio Input-Yes
Composite In (Audio Video Cable)-No
video features
Brightness230 nits-
Picture EnginePixel Plus HD-
View Angle176 Degree178
Digital Noise FilterYes-
Aspect Ratio0.672916667-
Refresh Rate (Hz)60-
audio features
Number of Speakers22
Speaker TypeDown FiringDOLBY DIGITAL BOX SPEAKERS
Sound TechnologyDynamic Surround, Clear Dialogue, Smart Sound, 5 Band EQ, DTS HD-
Speaker Output RMS20W-
Supported Audio FormatsMP3, WAV, AAC, WMA (v2 up to v9.2), WMA-PRO (v9 and v10)ALL
power features
Power Consumption0.5W (Standby)-