| Model | 55-inch 4K HDR LED Android TV (55PUT8115/94) | 32 Inch LED Full HD TV (LEO32AFWIN) | ||
| Model Name | 55PUT8115/94 | LEO32AFWIN | ||
| Display Size | 55 inch | 32 inch | ||
| Screen Type | LED | LED | ||
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1920x1080 | ||
| Resolution Standard | Ultra-HD | Full-HD | ||
| 3D | No | - | ||
| Smart TV | Yes | No | ||
| Curve TV | No | - | ||
| Series | 8100 Series | - | ||
| Launch Year | 2021 | - | ||
| dimensions | ||||
| Width x Height x Depth (without stand) | 1227mm x 719mm x 86mm | - | ||
| Weight (without stand) | 11.5kg | - | ||
| Width x Height x Depth (with stand) | 1227mm x 780mm x 275mm | - | ||
| Weight (with stand) | 11.8kg | - | ||
| smart tv features | ||||
| Number of Cores | quad-core | - | ||
| Storage Capacity | 4GB | - | ||
| Supported App - Youtube | Yes | - | ||
| Supported App - Netflix | Yes | - | ||
| Supported App - Hotstar | Yes | - | ||
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - | ||
| Operating System Present | Android TV 10 | - | ||
| Operating System | Android | - | ||
| Screen Mirroring | Yes | - | ||
| App Store Type | Google Play Store | - | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 4 | - | ||
| No of USB Port | 2 | 3 | ||
| Wi-Fi Type | Dual-band | Built-in Wi-Fi | ||
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes | ||
| Wi-Fi Supported | Yes | - | ||
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz | - | ||
| Ethernet (RJ45) | Yes | - | ||
| Headphone Jack | Yes | - | ||
| Analog Audio Input | - | Yes | ||
| remote control features | ||||
| Smart Remote | Yes | - | ||
| Voice Remote | Yes | - | ||
| Battery Type | AAA | - | ||
| Remote Control Connectivity Standard | Bluetooth | - | ||
| audio features | ||||
| Speaker Output RMS | 20W | - | ||