Samsung 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH)
vs
Samsung 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR12MV5NEWK)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
2 Ton
1 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
Type
Inverter Split
Inverter Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230 - 220V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Dimensions
105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
82.6 cm x 26.1 cm x 26.1 cm
Power Consumption
910 W
general
Brand
Samsung
Samsung
Model
2 Ton 3 Star Inverter Split AC (AR50F24D1XH)
1 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR12MV5NEWK)
Model Name
AR50F24D1XH
AR12MV5NEWK
Type
Capacity
2 Ton
1 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
BEE Rating Year
2025
Colours
White
White
Cooling Capacity
6300 W
910 W
Compressor
Variable Speed
Rotary
Refrigerant
R-32
Dehumidification
Yes
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Cooling and Heating
No
dimensions
Indoor W x H x D
105.5 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
82.6 cm x 26.1 cm x 26.1 cm
Indoor Unit Weight
11.4 kg
9.3 kg
Outdoor W x H x D
79 cm x 54.8 cm x 28.5 cm
72 cm x 54.8 cm x 26.5 cm
Outdoor Unit Weight
26.7 kg
25 kg
performance features
ISEER
4.2 W/W
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230 - 220V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Power Consumption
910 W