Samsung 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H)
vs
Samsung 2 Ton 3 Star Split AC (AR24MC3JAMC)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
2 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
Type
Inverter Split
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Dimensions
105 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
106.5 cm x 29.8 cm x 24.3 cm
Power Consumption
1975 W
general
Brand
Samsung
Samsung
Model
1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (AR50F19D15H)
2 Ton 3 Star Split AC (AR24MC3JAMC)
Model Name
AC AR50F19D15H
AR24MC3JAMC
Type
Inverter Split
Split
Capacity
1.5 Ton
2 Ton
Star Rating
5 Star
3 Star
BEE Rating Year
2025
Colours
White
White
Cooling Capacity
5000 W
6350 W
Compressor
Variable Speed
Rotary
Dehumidification
Yes
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Cooling and Heating
No
dimensions
Indoor W x H x D
105 cm x 29.9 cm x 21.5 cm
106.5 cm x 29.8 cm x 24.3 cm
Indoor Unit Weight
11.4 kg
12.1 kg
Outdoor Unit Weight
26.7 kg
49.9 kg
Outdoor W x H x D
88 cm x 63.8 cm x 31 cm
performance features
Indoor Noise Level
High - 45dB, Low - 24dB
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Power Consumption
1975 W