Hyundai 24 Inch LED HD Ready TV (HY2498HHZ24) vs Samsung 24 Inch LED HD Ready TV (24H4003)
Hyundai 24 Inch LED HD Ready TV (HY2498HHZ24)
vs
Samsung 24 Inch LED HD Ready TV (24H4003)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
24.00-inch
24.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
Dimensions
561.8 mm x 349.1 mm x 47.9 mm
Smart TV
No
general
Brand
Hyundai
Samsung
Model
24 Inch LED HD Ready TV (HY2498HHZ24)
24 Inch LED HD Ready TV (24H4003)
Model Name
HY2498HHZ24
24H4003
Display Size
24 inch
24 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution Standard
3D
No
Smart TV
Curve TV
Series
Series 4
Launch Year
2014
Resolution (pixels)
1366x768
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Analog Audio Input
Yes
Yes
Built In Wi-Fi
dimensions
Weight (without stand)
4000
Width x Height x Depth (without stand)
561.8 mm x 349.1 mm x 47.9 mm
Width x Height x Depth (with stand)
561.8 mm x 384.2 mm x 163.8 mm
video features
Contrast Ratio
Others
Mega Contrast (Static)
Supported Video Formats
HDTV
Refresh Rate (Hz)
100
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Down Firing with Bass Reflex
Speaker Output RMS
6 W
power features
Power Consumption
33 W, 0.5 W (Standby)