Sansui 40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH11X) vs Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32DC32E)
Sansui 40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH11X)
vs
Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32DC32E)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
No
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
general
Brand
Sansui
Samsung
Model
40 Inch LED Full HD TV (SKW40FH11X)
32 Inch LED Full HD TV (32DC32E)
Model Name
SKW40FH11X
32DC32E
Display Size
40 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
Smart TV
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1920x1080
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Analog Audio Input
Yes
Yes
Composite In (Audio Video Cable)
Ethernet (RJ45)
RS232C(In) thru stereo jack, RJ45
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Supported Audio Formats
MP3
Speaker Output RMS
10 W
power features
Power Consumption
100 Watts
* Max[W/h] : 77
* Typical[W/h] : (W/W)50, (US)28, (KR)60
* BTU(Max) : 262.57
* Sleep mode : less than 0.5W