Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA55CU8000KLXL)
vs
Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
32.00-inch
Dimensions
1230 mm x 708.8 cm x 25.7 cm
740.2 mm x 449.3 mm x 46.9 mm
OS
Tizen
Smart TV
No
Resolution Standard
Full-HD
general
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA55CU8000KLXL)
32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
Model Name
UA55CU8000KLXL
32ES6200
Display Size
55 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Launch Year
2023
Power Consumption Standby (W)
0.5
Smart TV
No
Resolution Standard
Full-HD
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1230 mm x 708.8 cm x 25.7 cm
740.2 mm x 449.3 mm x 46.9 mm
Weight (without stand)
14.7 kg
6.2 kg
Weight (with stand)
15 kg
7.4 kg
Width x Height x Depth (with stand)
740.2 mm x 516.1 mm x 241.3 mm
Stand Type
Quad
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Yes
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Yes
Ethernet (RJ45)
1
PC Audio In
1
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
Speaker Output RMS
20
20 W
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Surround Sound
SRS TheaterSound HD
smart tv features
Processor
Crystal Processor 4K
RAM
8GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System
Tizen
Screen Mirroring
video features
Refresh Rate (Hz)
50
Picture in Picture (PIP)
power features
Power Consumption
46 W, 0.3 W (Standby)