Sony 43 Inch LED Full HD TV (KDL 43W800C) vs Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
Sony 43 Inch LED Full HD TV (KDL-43W800C)
vs
Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
962 mm x 565 mm x 59 mm
740.2 mm x 449.3 mm x 46.9 mm
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
general
Brand
Sony
Samsung
Model
43 Inch LED Full HD TV (KDL-43W800C)
32 Inch LED Full HD TV (32ES6200)
Model Name
KDL-43W800C
32ES6200
Display Size
43 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Smart TV
Yes
No
Series
Bravia
Launch Year
2015
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
962 mm x 565 mm x 59 mm
740.2 mm x 449.3 mm x 46.9 mm
Weight (without stand)
10.9 kg
6.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
962 mm x 602 mm x 179 mm
740.2 mm x 516.1 mm x 241.3 mm
Weight (with stand)
11.8 kg
7.4 kg
Stand Type
Quad
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Built-in Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
1 (Side / Hybrid with Audio Output and Subwoofer Output)
Digital Audio Output
1 (Rear)
1
Analog Audio Input
Audio Out
1 (Side / Hybrid with HP and Subwoofer Output)
RF Connectivity Input
1 (Bottom)
Component In (RGB Cable)
Component Video Inputs (Y / Pb / Pr): 1 (Bottom / Hybrid)
Built In Wi-Fi
PC Audio In
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Bass Reflex, Full Range
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Surround Sound
S - Force Front Surround
SRS TheaterSound HD
Speaker Output RMS
20 W
20 W
power features
Power Consumption
82 W, 0.5 W (Standby)
46 W, 0.3 W (Standby)