Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32T4310AKXXL)
vs
Samsung 40 Inch LED Full HD TV (UA40F5500AR)
Highlight Differences
32.00-inch
40.00-inch
LED
Dimensions
73.17 cm x 8.3 cm
928.2 mm x 552.3 mm x 49.4 mm
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
OS
Tizen
Model
32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32T4310AKXXL)
40 Inch LED Full HD TV (UA40F5500AR)
Model Name
UA32T4310AKXXL
UA40F5500AR
Display Size
32 inch
40 inch
Resolution (pixels)
1366x768
1920x1080
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
Smart TV
Launch Year
2020
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
73.17 cm x 8.3 cm
928.2 mm x 552.3 mm x 49.4 mm
Weight (without stand)
8 kg
Width x Height x Depth (with stand)
928.2 mm x 612.2 mm x 235 mm
Weight (with stand)
9.5 kg
Stand Type
Square
1
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Digital Audio Output
Analog Audio Input
Component In (RGB Cable)
Speaker Output RMS
20W
20 W
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
power features
Power Consumption
0.5W
117 W, 0.3 W (Standby)