Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (32N4310) vs LG 32 Inch LED HD Ready TV (32LJ618U)
Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (32N4310)
vs
LG 32 Inch LED HD Ready TV (32LJ618U)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
OS
WebOS
general
Brand
Samsung
LG
Model
32 Inch LED HD Ready TV (32N4310)
32 Inch LED HD Ready TV (32LJ618U)
Model Name
32N4310
32LJ618U
Display Size
32 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Launch Year
2018
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1366x768
1366x768
Series
Smart
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Ethernet (RJ45)
1
RF Connectivity Input
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
2.0 Channel Speaker
Speaker Output RMS
10 W
35 W
Surround Sound
Virtual Surround Sound
power features
Power Consumption
48 W, 0.5 W (Standby)
35 W, 0.3 W (Standby)