Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA) vs Samsung 55 Inch LED Full HD TV (55M5570)
Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA)
vs
Samsung 55 Inch LED Full HD TV (55M5570)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1448x61x837
1241.6 mm x 721.4 mm x 55.1 mm
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android Based
Tizen
Smart TV
Brand
Haier
Samsung
Model
65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA)
55 Inch LED Full HD TV (55M5570)
Release date
February 24, 2021
Model Name
LE65K6600HQGA
55M5570
Display Size
65 inch
55 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Series
K-series
Series 5
Launch Year
2021
Power Consumption Standby (W)
0.5
Color
Black
3D
No
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1448x61x837
1241.6 mm x 721.4 mm x 55.1 mm
Weight (without stand)
17
16 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1448x300x899
1241.6 mm x 786.4 mm x 293.8 mm
Weight (with stand)
17.3
Package Dimension WxHxD: 1400 x 819 x 140 mm, Package Weight: 23.2 kg
Stand Type
Quad
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
1/0 Common Use for Terrestrial/1
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Ethernet (RJ45)
1
Digital Audio Output
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Stereo Speakers
2 Channel Down Firing with Bass Reflex
Sound Technology
Dolby Digital Plus, DTS Codec
Speaker Output RMS
20 W
remote control features
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
Touch Remote
RF Capable
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Android 9.0
Operating System
Android Based
Tizen
App Store Type
Google Play
Number of Cores
quad-core
Processor
Quad-core
video features
Aspect Ratio
16:9
Contrast Ratio
5000000:1 Static
Picture Engine
Hyper Real
Refresh Rate (Hz)
120
power features
Power Consumption
128 W, 0.5 W (Standby)
Related Comparisons
Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA) vs Sony 55-inch LED 4K HDR Smart Android TV (55X9500G)
Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA) vs Samsung 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (55KU6000)
Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA) vs Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
Haier 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA) vs Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA)
Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA) vs Haier 58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA)
Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA) vs Haier 43 Inch 4K HDR TV (LE43K6600UGA)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Haier K-Series 4K HDR Android TVs Launched in India, Priced Starting at Rs. 51,490
Advertisement
TRENDING
Sony Bravia 3II Series Debuts in India With a 120Hz 4K Display: See Prices