| Model Name | UA55AU7600KXXL | - | ||
| Display Size | 55 inch | 65 inch | ||
| Screen Type | LED | LED | ||
| Color | Black | - | ||
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | - | ||
| Resolution Standard | Ultra-HD | - | ||
| Smart TV | Yes | - | ||
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 | - | ||
| Release date | - | July 1, 2019 | ||
| dimensions | ||||
| Width x Height x Depth (without stand) | 1231 mm x 712.9 mm x 74.3 mm | - | ||
| Width x Height x Depth (with stand) | 1232 mm x 792.4 mm x 252.2 mm | - | ||