| Model Name | UA65UE84AFULXL | KDL-43W800D |
| Display Size | 65 inch | 43 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1920x1080 |
| Resolution Standard | Ultra-HD | Full-HD |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Launch Year | 2025 | 2016 |
| Curve TV | - | No |
| Series | - | Bravia |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1452.9 mm x 834 mm x 60.6 mm | 962 mm x 565 mm x 59 mm |
| Weight (without stand) | 15.9 kg | 10.9 kg |
| Stand Type | Tabletop | - |
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 962 mm x 602 mm x 179 mm |
| Weight (with stand) | - | 11.9 kg |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 4 |
| No of USB Port | 1 | 2 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi 5 | Built-in Wi-Fi |
| Built In Wi-Fi | - | Yes |
| Ethernet (RJ45) | - | 1 |
| Analog Audio Input | - | Yes |
| Audio Out | - | 1 Side / Hybrid with HP and Subwoofer Output |
| RF Connectivity Input | - | 1 (Bottom) |
| Component In (RGB Cable) | - | Component Video Y / Pb / Pr Input: 1 Rear / Hybrid |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Sound Technology | Sound Features: Powerful 20 W Sound Output | Object Tracking Sound lite | Q-Symphony | Bluetooth Audio | Adaptive Sound | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse |
| Speaker Output RMS | 20 W | 10 W x 2 |
| Supported Audio Formats | MPEG, MPEG4, FLAC, OGG, WMA, wav, midi, ape, AIFF , ALAC | - |
| Speaker Type | - | Bass Reflex Speaker, Full Range |
| smart tv features |
| Processor | Crystal Processor 4K | - |
| RAM | 2GB | - |
| Storage Capacity | 8GB | - |
| Supported App - Youtube | Yes | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes | - |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - |
| Operating System | Tizen | Android |
| Operating System Present | - | Yes |
| Screen Mirroring | - | Yes |
| power features |
| Other Power Features | AC 220-240V 50-60Hz | - |
| Power Consumption | - | 82 W, 0.5 W (Standby) |