Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X) vs Samsung 43 Inch LED Full HD TV (43K5100)
Sansui 50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
vs
Samsung 43 Inch LED Full HD TV (43K5100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
No
Resolution Standard
Full-HD
Full-HD
Dimensions
963.9 mm x 601.5 mm x 82 mm
general
Brand
Sansui
Samsung
Model
50 Inch LED Full HD TV (SNX50FH24X)
43 Inch LED Full HD TV (43K5100)
Model Name
SNX50FH24X
43K5100
Display Size
50 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2016
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1920x1080
1920x1080
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
RF Connectivity Input
RF Input Terrestrial / Cable Input: 1 / 0 / 0
Component In (RGB Cable)
Component Input Y / Pb / Pr: 1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
20 W
Speaker Type
2.0 Channel Full Range Speaker + Tweeter
Sound Technology
Dolby Digital Plus, DTS Codec
power features
Power Consumption
125 W, 0.5 W (Standby)
100 W, 0.3 W (Standby)
remote control features
Touch Remote
video features
Refresh Rate (Hz)
60
Contrast Ratio
Mega Dynamic
Picture Engine
Hyper Real
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
963.9 mm x 601.5 mm x 82 mm
Weight (without stand)
8.8 kg
Width x Height x Depth (with stand)
963.9 mm x 666.6 mm x 182.1 mm