Sony 32 Inch LED HD Ready TV (KLV 32W512D) vs LG 28 Inch LED HD Ready TV (28LF515A)
Sony 32 Inch LED HD Ready TV (KLV-32W512D)
vs
LG 28 Inch LED HD Ready TV (28LF515A)
Highlight Differences
32.00-inch
28.00-inch
Dimensions
738 mm x 441 mm x 65 mm
641.5 mm x 395.8 mm x 57.6 mm
OS
Linux
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
Sony
LG
Model
32 Inch LED HD Ready TV (KLV-32W512D)
28 Inch LED HD Ready TV (28LF515A)
Model Name
KLV-32W512D
28LF515A
Display Size
32 inch
28 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Curve TV
Series
Bravia
Launch Year
2016
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1366x768
1366x768
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
738 mm x 441 mm x 65 mm
641.5 mm x 395.8 mm x 57.6 mm
Weight (without stand)
6.4 kg
4.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
738 mm x 470 mm x 178 mm
641.5 mm x 431.4 mm x 212.1 mm
Weight (with stand)
6.9 kg
5.1 kg
Stand Type
Transform Stand
2
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
1
Audio Out
1 Side / Hybrid with HP and Subwoofer Output
RF Connectivity Input
1 Rear
1 Rear
Component In (RGB Cable)
Component Video Y / Pb / Pr Input: 1 Bottom Hybrid with Composite
PC D-sub
Headphone Jack
1 Rear RCA Analog Audio Output
audio features
Number of Speakers
Speaker Type
Clear Phase Speaker
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Dolby Digital Decoder
Speaker Output RMS
8 W x 2
10 W
power features
Power Consumption
56 W, 0.5 W (Standby)
52 W, 0.3 W (Standby)