Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F) vs Lloyd 50 Inch LED Full HD TV (L50FLS) comparison
Compare Sony 40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)
Compare Lloyd 50 Inch LED Full HD TV (L50FLS)
key specs
Display40.00-inch50.00-inch
Screen TypeLEDLED
Dimensions944 mm x 566 mm x 40 mm-
OSLinux-
Smart TVNoNo
Resolution StandardFull-HDFull-HD
general
BrandSonyLloyd
Model40 Inch LED Full HD TV (KLV-40R352F)50 Inch LED Full HD TV (L50FLS)
Model NameKLV-40R352FL50FLS
Display Size40 inch50 inch
Screen TypeLEDLED
ColorBlackBlack
3DNo-
Smart TVNoNo
Curve TVNo-
Launch Year20182015
Resolution (pixels)1920x10801920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)944 mm x 566 mm x 40 mm-
Weight (without stand)6.5 Kg-
Width x Height x Depth (with stand)944 mm x 623 mm x 268 mm1118.8 mm x 698 mm x 245 mm
Weight (with stand)6.9 KgNet Weight: 15.6 Kg
connectivity features
No of HDMI Port22
No of USB Port11
Wi-Fi TypeBuilt-in Wi-Fi-
Built In Wi-FiNo-
Ethernet (RJ45)1-
Analog Audio InputYes-
RF Connectivity Input1 (Bottom)1
Component In (RGB Cable)1 (Rear Hybrid)-
PC Audio In-1
PC D-sub-1
Headphone Jack-1
Digital Audio Output-1
audio features
Number of Speakers22
Sound TechnologyDolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby PulseDolby Digital
Speaker Output RMS10 W20 W
Supported Audio FormatsDolbyAト Digital-
power features
Power Consumption51 W, 0.5 W (Standby)110 W, 0.5 W (Standby)