Sony 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD 55X7002E) vs Samsung 40 Inch LED Full HD TV (UA40D6000SR)
Sony 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-55X7002E)
vs
Samsung 40 Inch LED Full HD TV (UA40D6000SR)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
96.5 cm x 72.1 cm x 27.9 cm
955.2 mm x 580.7 mm x 29.9 mm
OS
Android
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
general
Brand
Sony
Samsung
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-55X7002E)
40 Inch LED Full HD TV (UA40D6000SR)
Model Name
KD-55X7002E
UA40D6000SR
Display Size
55 inch
40 inch
Screen Type
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
X7002F
Launch Year
2018
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
96.5 cm x 72.1 cm x 27.9 cm
955.2 mm x 580.7 mm x 29.9 mm
Weight (without stand)
16.2 kg
10.9 kg
Width x Height x Depth (with stand)
124.2 cm x 78.4 cm x 35.6 cm
955.2 mm x 638 mm x 255 mm
Weight (with stand)
17.4 kg
14.2 kg
Stand Type
Table Top
Square
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
Wi-Fi Certified 802.11b/g/n
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1 Side
1
Component In (RGB Cable)
PC Audio In
PC D-sub
Headphone Jack
Digital Audio Output
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Bass Reflex Speaker
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse, DTS Digital Surround
Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Speaker Output RMS
20 W
20 W
Surround Sound
SRS TheatreSound HD
power features
Power Consumption
172 W, 0.5 W (Standby)
120 W, 0.3 W (Standby)
remote control features
Touch Remote
RF Capable
video features
Picture Engine
4K X-Reality PRO
3D HyperReal
Supported Video Formats
MPEG1/MPEG2TS/AVCHD/MP4/AVI/WMV/LPCM/MP3/WMA/JPEG
Refresh Rate (Hz)
200
Picture in Picture (PIP)
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Operating System
Android
Screen Mirroring
Storage Capacity
4GB
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
Advertisement
TRENDING
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch