Haier 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA) vs Sony 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD 65X9300D)
Haier 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA)
vs
Sony 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-65X9300D)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
75.00-inch
65.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1673.5x74.5x960.7
1458 mm x 839 mm x 36 mm
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Smart TV
Brand
Haier
Sony
Model
75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA)
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (KD-65X9300D)
Release date
February 24, 2021
Model Name
LE75K6600HQGA
KD-65X9300D
Display Size
75 inch
65 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
K-series
Bravia
Launch Year
2021
Power Consumption Standby (W)
0.5
Color
Black
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1673.5x74.5x960.7
1458 mm x 839 mm x 36 mm
Weight (without stand)
23
28.9 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1673.5x107.6x366.6
1458 mm x 891 mm x 198 mm
Weight (with stand)
27
32.1 kg
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
1 Side / Hybrid with HP and Subwoofer Output
RF Connectivity Input
1 Side
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Ethernet (RJ45)
1
Digital Audio Output
1 Side
Analog Audio Input
Audio Out
Component In (RGB Cable)
Component Video (Y / Pb / Pr) Input: (1 Rear)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Stereo Speakers
Clear Phase Speaker
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse
Surround Sound
S-forceAᅠFront Surround 3D
Speaker Output RMS
30 W
remote control features
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
Touch Remote
No
RF Capable
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Android 9.0
Operating System
Android Based
App Store Type
Google Play
video features
Aspect Ratio
16:9
Picture Engine
X - Reality Pro
View Angle
178 Degree
power features
Power Consumption
199 W, 0.5 W (Standby)
Related Comparisons
Haier 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA) vs Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
Haier 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA) vs Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA)
Haier 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA) vs Haier 58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA)
Haier 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA) vs Haier 43 Inch 4K HDR TV (LE43K6600UGA)
Haier 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA) vs Vu 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (H75K700)
Haier 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA) vs Samsung 75 Inch LED Ultra HD TV (75NU7100)
Haier 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA) vs Samsung 65 Inch LED Full HD TV (65H6400)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Haier K-Series 4K HDR Android TVs Launched in India, Priced Starting at Rs. 51,490
Advertisement
TRENDING
Sony Bravia 3II Series Debuts in India With a 120Hz 4K Display: See Prices