Sony Bravia KD 55X7002G vs Haier 50 Inch LED Full HD TV (LE50B9000M)
Sony Bravia KD-55X7002G
vs
Haier 50 Inch LED Full HD TV (LE50B9000M)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Sony Bravia KD-55X7002G
key specs
Display
55.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
general
Brand
Sony
Haier
Model
Bravia KD-55X7002G
50 Inch LED Full HD TV (LE50B9000M)
Release date
June 22, 2020
Model Name
Bravia KD-55X7002G
LE50B9000M
Display Size
55 inch
50 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
Bravia
Launch Year
2020
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
1920x1080
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Component Video (Y/Pb/Pr): 1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
remote control features
Smart Remote
Battery Type
AAA
Touch Remote
RF Capable
smart tv features
RAM
1GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Screen Mirroring
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
50
power features
Power Consumption
100 W, 0.5 W (Standby)
dimensions
Weight (with stand)
Gross Weight: 14.1 kg, TV without Packing (W x H x D): 1125.84 x 703.96 x 77.10 mm, Box Dimensions (W x H x D): 1210 x 760 x 170 mm