Sony Bravia KD-55X7002G vs LG 49 Inch LED Full HD TV (49LH600T) comparison
| key specs |
| Display | 55.00-inch | 49.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Resolution Standard | 4K | Full-HD |
| Dimensions | - | 1107 mm x 645 mm x 79.4 mm |
| OS | - | WebOS |
| general |
| Brand | Sony | LG |
| Model | Bravia KD-55X7002G | 49 Inch LED Full HD TV (49LH600T) |
| Release date | June 22, 2020 | - |
| Model Name | Bravia KD-55X7002G | 49LH600T |
| Display Size | 55 inch | 49 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| 3D | No | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | No | No |
| Series | Bravia | - |
| Launch Year | 2020 | 2016 |
| Resolution (pixels) | - | 1920x1080 |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 3 |
| No of USB Port | 3 | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Wi-Fi Type | - | Wi-Fi Direct |
| Ethernet (RJ45) | - | 1 |
| Headphone Jack | - | 1 Rear |
| RF Connectivity Input | - | 1 Rear |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Sound Technology | - | Dolby Digital Decoder, DTS Decoder |
| Surround Sound | - | Virtual Surround Plus |
| Speaker Output RMS | - | 20 W |
| remote control features |
| Smart Remote | Yes | - |
| Battery Type | AAA | - |
| Touch Remote | - | No |
| RF Capable | - | Yes |
| smart tv features |
| RAM | 1GB | - |
| Supported App - Youtube | Yes | - |
| Supported App - Netflix | Yes | - |
| Screen Mirroring | Yes | - |
| Operating System | - | WebOS |
| video features |
| Aspect Ratio | 16:9 | 16:9, Just Scan, Original, 4:3, 14:9, Zoom, Cinema Zoom |
| Refresh Rate (Hz) | 50 | 50 |
| Picture Engine | - | Triple XD Engine |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | - | 1107 mm x 645 mm x 79.4 mm |
| Weight (without stand) | - | 11.84 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | - | 1107 mm x 702 mm x 216 mm |
| Weight (with stand) | - | 12.1 kg |
| power features |
| Power Consumption | - | 30 W, 0.3 W (Standby) |