Sony Bravia KD 55X7002G vs LG 50 Inch PLASMA HD Ready TV (50PN4500)
Sony Bravia KD-55X7002G
vs
LG 50 Inch PLASMA HD Ready TV (50PN4500)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Sony Bravia KD-55X7002G
key specs
Display
55.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
Plasma
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Dimensions
1168 mm x 698.6 mm x 57 mm
general
Brand
Sony
LG
Model
Bravia KD-55X7002G
50 Inch PLASMA HD Ready TV (50PN4500)
Release date
June 22, 2020
Model Name
Bravia KD-55X7002G
50PN4500
Display Size
55 inch
50 inch
Screen Type
LED
Plasma
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
Bravia
Launch Year
2020
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Resolution (pixels)
1024x768
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Component In (RGB Cable)
1 (Rear)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
1 Way 2 Speakers
Sound Technology
Dolby Digital Decoder
Speaker Output RMS
20 W
remote control features
Smart Remote
Battery Type
AAA
RF Capable
smart tv features
RAM
1GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Screen Mirroring
video features
Aspect Ratio
16:9
Just Scan, Original, 14:9, 16:9, 4:3, Zoom, Full Wide, Cinema Zoom
Refresh Rate (Hz)
50
Picture Engine
Triple XD Engine
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1168 mm x 698.6 mm x 57 mm
Weight (without stand)
24 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1168 mm x 755.4 mm x 292.7 mm
Weight (with stand)
25.4 kg
power features
Power Consumption
275 W, 0.3 W (Standby)