Sony Bravia KD 55X7002G vs Onida 50 Inch LED Full HD TV (LEO50KYFAIN)
Sony Bravia KD-55X7002G
vs
Onida 50 Inch LED Full HD TV (LEO50KYFAIN)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Sony Bravia KD-55X7002G
key specs
Display
55.00-inch
50.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
Full-HD
Dimensions
1103 mm x 1103 mm x 91.7 mm
general
Brand
Sony
Onida
Model
Bravia KD-55X7002G
50 Inch LED Full HD TV (LEO50KYFAIN)
Release date
June 22, 2020
Model Name
Bravia KD-55X7002G
LEO50KYFAIN
Display Size
55 inch
50 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
No
Smart TV
Curve TV
No
Series
Bravia
Launch Year
2020
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
1920x1080
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Type
Ethernet (RJ45)
1
NFC Support
PC Audio In
PC D-sub
Headphone Jack
Audio Out
audio features
Number of Speakers
2
Surround Sound
Speaker Output RMS
20 W
remote control features
Smart Remote
Battery Type
AAA
AA
Touch Remote
Remote Charger
smart tv features
RAM
1GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Screen Mirroring
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
50
Contrast Ratio
1200:01:00 Static
Picture And Picture (PAP)
View Angle
178 Degree
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1103 mm x 1103 mm x 91.7 mm
Weight (without stand)
14.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1103 mm x 634.7 mm x 210 mm
Weight (with stand)
18 kg
power features
Power Consumption
90 W, 1 W (Standby)