Sony Bravia KD 55X7002G vs Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
Sony Bravia KD-55X7002G
vs
Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Sony Bravia KD-55X7002G
key specs
Display
55.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
Plasma
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Dimensions
1011.8 mm x 622.4 mm x 56 mm
general
Brand
Sony
Samsung
Model
Bravia KD-55X7002G
43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
Release date
June 22, 2020
Model Name
Bravia KD-55X7002G
43E490
Display Size
55 inch
43 inch
Screen Type
LED
Plasma
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
Bravia
Launch Year
2020
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Resolution (pixels)
1024x768
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse
Surround Sound
SRS TheatreSound HD
Speaker Output RMS
20 W
remote control features
Smart Remote
Battery Type
AAA
smart tv features
RAM
1GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Screen Mirroring
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
50
Picture in Picture (PIP)
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1011.8 mm x 622.4 mm x 56 mm
Weight (without stand)
14.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1011.8 mm x 697.7 mm x 305 mm
Weight (with stand)
18.2 kg
Stand Type
Square
power features
Power Consumption
115 W, 0.3 W (Standby)