Sony Bravia KD 55X7002G vs Samsung 55 Inch LED Full HD TV (UA55M5570)
Sony Bravia KD-55X7002G
vs
Samsung 55 Inch LED Full HD TV (UA55M5570)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Sony Bravia KD-55X7002G
key specs
Display
55.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
Dimensions
1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm
general
Brand
Sony
Samsung
Model
Bravia KD-55X7002G
55 Inch LED Full HD TV (UA55M5570)
Release date
June 22, 2020
Model Name
Bravia KD-55X7002G
UA55M5570
Display Size
55 inch
55 inch
Screen Type
Color
Black
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
Bravia
Launch Year
2020
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
1920x1080
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse
Speaker Output RMS
20 W
remote control features
Smart Remote
Battery Type
AAA
smart tv features
RAM
1GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Screen Mirroring
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
50
Picture in Picture (PIP)
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm
Weight (without stand)
13.18 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1062.8 mm x 682.4 mm x 228.1 mm
Weight (with stand)
15.3 kg
Stand Type
Square
power features
Power Consumption
0.3 W (Standby)