TCL 32 Inch LED HD Ready TV (32F3900) vs Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH 28D400DX)
TCL 32 Inch LED HD Ready TV (32F3900)
vs
Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
28.00-inch
Screen Type
LED
LED
OS
Linux
Smart TV
No
No
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
Dimensions
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
general
Brand
TCL
Panasonic
Model
32 Inch LED HD Ready TV (32F3900)
28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
Model Name
32F3900
TH-28D400DX
Display Size
32 inch
28 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2017
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1366x768
1366x768
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Wi-Fi Type
Inbuilt
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Yes
Yes
audio features
Number of Speakers
Speaker Type
Integrated Speakers Box
Sound Technology
Dolby Audio
Speaker Output RMS
10 W
5 W x 2
Supported Audio Formats
MP3
power features
Power Consumption
45 W, 0.5 W (Standby)
45 W, 0.5 W (Standby)
remote control features
Touch Remote
Smart Remote
RF Capable
dimensions
Weight (without stand)
4.4 kg
5.1Kg
Width x Height x Depth (with stand)
73 cm x 48 cm x 18 cm
Weight (with stand)
Width x Height x Depth (without stand)
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
video features
Contrast Ratio
3000:01:00 (Static)
Picture in Picture (PIP)
Picture And Picture (PAP)
View Angle
178 Degree
Aspect Ratio
16:09
Supported Video Formats
AVI, MKV, WMV, MP4, M4V, FLV
Refresh Rate (Hz)
60
smart tv features
Operating System
Linux
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
Advertisement
TRENDING
Lenovo Legion Y70 (2026) Key Specifications Revealed Ahead of Launch
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Samsung Galaxy Z Fold 8 Wide Leak Hints at This Dual Rear Camera Setup
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch