TCL 55 Inch QD Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K) vs Haier 55 Inch LED Full HD TV (LE55B8000)
TCL 55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K)
vs
Haier 55 Inch LED Full HD TV (LE55B8000)
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
55.00-inch
Dimensions
122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm
1242 x 720 x 62
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
general
Brand
TCL
Haier
Model
55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K)
55 Inch LED Full HD TV (LE55B8000)
Model Name
55C6K
LE55B8000
Display Size
55 inch
55 inch
Color
Black
Black
4K
Full-HD
Smart TV
Yes
Series
C6K
Launch Year
2025
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm
1242 x 720 x 62
Weight (without stand)
12.2 kg
13.4Kg
Width x Height x Depth (with stand)
122.9 cm x 77.6 cm x 25.5 cm
1380 x 870 x 160
Weight (with stand)
12.4 kg
19.1Kg
connectivity features
No of HDMI Port
3
Headphone Jack
Analog Audio Input
Audio Out
1
Component In (RGB Cable)
Component Video (Y/Pb/Pr):
Composite In (Audio Video Cable)
smart tv features
Processor
64-bit Quad Core Processor
RAM
3GB
Storage Capacity
32GB
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Google TV
power features
Power Consumption
220
audio features
Surround Sound
Dolby Audio
Speaker Output RMS
40
Supported Audio Formats
20W
video features
View Angle
178
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
144
Brightness
Supported Video Formats
16:09
remote control features
Battery Type
AAA
Smart Remote
128W