TCL 55 Inch QD Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K) vs Panasonic TH 43JX650
TCL 55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K)
vs
Panasonic TH-43JX650
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Panasonic TH-43JX650
key specs
Display
55.00-inch
43.00-inch
Screen Type
QLED
Dimensions
122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm
Resolution Standard
4K
4K
Smart TV
Yes
Yes
OS
Android
general
Brand
TCL
Panasonic
Model
55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55C6K)
TH-43JX650
Model Name
55C6K
TH-43JX650
Display Size
55 inch
43 inch
Screen Type
QLED
Color
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
C6K
JX Series
Launch Year
2025
Release date
July 6, 2021
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm
Weight (without stand)
12.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
122.9 cm x 77.6 cm x 25.5 cm
Weight (with stand)
12.4 kg
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
Digital Audio Output
smart tv features
Processor
64-bit Quad Core Processor
RAM
3GB
Storage Capacity
32GB
16GB
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Google TV
Android TV 9
Supported App - Youtube
Operating System
Android
power features
Power Consumption
220
audio features
Surround Sound
Dolby Audio
Speaker Output RMS
40
20W