TCL 55 Inch QD Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55Q6C) vs Panasonic TH 58HX450DX
TCL 55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55Q6C)
vs
Panasonic TH-58HX450DX
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Panasonic TH-58HX450DX
key specs
Display
55.00-inch
58.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm
Resolution Standard
4K
4K
Smart TV
Yes
Yes
OS
Android Based
general
Brand
TCL
Panasonic
Model
55 Inch QD-Mini LED Ultra HD (4K) Smart TV (55Q6C)
TH-58HX450DX
Model Name
55Q6C
TH-58HX450DX
Display Size
55 inch
58 inch
Screen Type
Color
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
Q6C
HX series
Launch Year
2025
Release date
September 15, 2020
3D
No
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
122.9 cm x 71.3 cm x 5.5 cm
Weight (without stand)
12.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
122.9 cm x 77.6 cm x 25.5 cm
Weight (with stand)
12.4 kg
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
1
Wi-Fi Type
WiFi 5
Wi-Fi Supported
Built In Wi-Fi
Headphone Jack
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Atmos, DTS Virtual-X
Surround Sound
Dolby
Speaker Output RMS
40
20W
smart tv features
Processor
AiPQ Pro
RAM
3GB
Storage Capacity
32GB
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Google TV
Screen Mirroring
Supported App - Youtube
Operating System
Android Based
video features
Contrast Ratio
6000:1
View Angle
178
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
144
Digital Noise Filter
power features
Power Consumption
240 W
Other Power Features
220V