Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V VERTIS ELITE 4503746) vs Midea 1.5 Ton 3 Star Split AC (SANTIS PRO MAS18SP3N8F0)
Voltas 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V VERTIS ELITE 4503746)
vs
Midea 1.5 Ton 3 Star Split AC (SANTIS PRO MAS18SP3N8F0)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1.5 Ton
Star Rating
3 Star
3 Star
Type
Inverter Split
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Power Consumption
1037.79 Kilowatt Hours Per Year
1436.0 W
Dimensions
97 cm x 31.7 cm x 23.5 cm
958.0 mm x 302.0 mm x 213.0 mm
Technology
Inverter Technology
Rotary Fixed Speed
general
Brand
Voltas
Midea
Model
1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (183V VERTIS ELITE 4503746)
1.5 Ton 3 Star Split AC (SANTIS PRO MAS18SP3N8F0)
Release date
May 28, 2024
Model Name
183V VERTIS ELITE 4503746
SANTIS PRO MAS18SP3N8F0
Type
Inverter Split
Split
Capacity
Star Rating
BEE Rating Year
2024
Colours
White
White
Cooling Capacity
5100 W
5100.0 W
Compressor
Inverter Compressor
Rotary
Refrigerant
R - 32
R-22
Dehumidification
Yes
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Technology Used
Inverter Technology
Rotary Fixed Speed
Cooling and Heating
No
Operating Modes
Cool/Fan/Dry/Auto
dimensions
Indoor W x H x D
97 cm x 31.7 cm x 23.5 cm
958.0 mm x 302.0 mm x 213.0 mm
Indoor Unit Weight
11 kg
10.5 kg
Outdoor W x H x D
78 cm x 54.5 cm x 32 cm
900.0 mm x 690.0 mm x 320.0 mm
Outdoor Unit Weight
26 kg
42.0 kg
Other Dimensions
Gross Weight: 47 kg (Outdoor), 12.5 kg (Indoor)
performance features
Indoor Noise Level
High - 46 dB
High - 42.0 dB, Low - 36.0 dB
Cooling Coverage Area
111-150 sq.ft
up to 29 Feet sq ft
Turbo Mode
ISEER
3.80 W/W
3.55 W/W
Panel Display
Indoor Temperature Indicator
No
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
AC 230 V, 50 Hz
Power Consumption
1436.0 W
Operating Current
7.0 A
Other Power Features
1111.62 units per year
air flow and filter features
Auto Air Swing
Air Flow Direction
4 Way Air Direction