Vu 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43SU128) vs LG 32 Inch LED HD Ready TV (32LJ618U) comparison
| key specs |
| Display | 43.00-inch | 32.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 974 mm x 603 mm x 93 mm | - |
| OS | Android | WebOS |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Resolution Standard | 4K | HD-Ready |
| general |
| Brand | Vu | LG |
| Model | 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43SU128) | 32 Inch LED HD Ready TV (32LJ618U) |
| Model Name | 43SU128 | 32LJ618U |
| Display Size | 43 inch | 32 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| 3D | No | No |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | No | No |
| Series | Official Android | Smart |
| Launch Year | 2018 | 2017 |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1366x768 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 974 mm x 603 mm x 93 mm | - |
| Weight (without stand) | 9.66 kg | - |
| Width x Height x Depth (with stand) | 974 mm x 650 mm x 220 mm | - |
| Weight (with stand) | VESA Wall Mount Dimensions Horizontal/Vertical: 200 x 200 mm | - |
| Stand Type | Tabletop | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 3 |
| No of USB Port | 2 | 2 |
| Wi-Fi Type | IEEE 802.11 b, g, n, ac | - |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 | 1 |
| Headphone Jack | Yes | - |
| RF Connectivity Input | RF Input: 1 | 1 |
| video features |
| Brightness | 450 nits | - |
| View Angle | 178 Degree | - |
| Digital Noise Filter | Yes | - |
| Refresh Rate (Hz) | 60 | 60 |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital | - |
| Speaker Output RMS | 20 W | 35 W |
| Surround Sound | - | Virtual Surround Sound |
| power features |
| Power Consumption | 100 W, 1 W (Standby) | 35 W, 0.3 W (Standby) |