Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC) vs Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA)
Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC)
vs
Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
75.00-inch
65.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
1672.9 x 963.9 x 94.2
1448x61x837
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
Android Based
Smart TV
Brand
Vu
Haier
Model
75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC)
65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA)
Release date
January 7, 2022
February 24, 2021
Model Name
75QPC
LE65K6600HQGA
Display Size
75 inch
65 inch
Screen Type
QLED
LED
Color
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
Vu QLED Premium TV
K-series
Launch Year
2022
Power Consumption Standby (W)
0.5
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1672.9 x 963.9 x 94.2
1448x61x837
Weight (without stand)
25.5
Width x Height x Depth (with stand)
1672.9 x 1028.2 x 355
1448x300x899
Weight (with stand)
26.5
Stand Type
Table Top Stand
Stand Features
Grey Colour
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Graphic Processor
Mali-G52
RAM
2GB
Storage Capacity
16GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android 11
Android 9.0
Operating System
Android
Android Based
Screen Mirroring
App Store Type
Google Play
Google Play
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz,5GHz
Headphone Jack
Digital Audio Output
Built In Wi-Fi
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Number of Speakers
4
Speaker Type
2-Master, 2-Tweeter
Stereo Speakers
Sound Technology
Dolby Atmos, Dolby Audio
Surround Sound
Surround Sound Technology
Speaker Output RMS
40W
power features
Power Consumption
225 W, 0.5 W (Standby)
remote control features
Smart Remote
Voice Remote
Battery Type
AAA
Remote Control Connectivity Standard
IR
Bluetooth
video features
Refresh Rate (Hz)
120
HDR Support
HDR10,Dolby Vision,HLG
Aspect Ratio
16:9
Related Comparisons
Vu GloLED 50-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (50GloLED) vs Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC)
Vu GloLED 65-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (65GloLED) vs Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC)
Vu GloLED 55-inch Ultra-HD LED Android Smart TV (55GloLED) vs Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC)
Vu 75 Inch Masterpiece Glo QLED TV vs Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC)
Vu 55 Inch Masterpiece Glo QLED TV vs Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC)
Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC) vs Panasonic TH-65JX850
Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC) vs TCL C825 (55-Inch)
Vu 75 inch Ultra HD (4K) Premium QLED Android TV (75QPC) vs Sony 55-inch X90J Ultra-HD HDR Triluminos LED Google TV (XR-55X90J)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Vu 75 QLED Premium TV With Android 11, Dolby Vision Support Launched in India: Price, Specifications
Advertisement
TRENDING
Sony Bravia 3II Series Debuts in India With a 120Hz 4K Display: See Prices