Haier 43 Inch 4K HDR TV (LE43K6600UGA) vs Weston 40 Inch LED Full HD TV (WEL 4000S)
Haier 43 Inch 4K HDR TV (LE43K6600UGA)
vs
Weston 40 Inch LED Full HD TV (WEL-4000S)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
959.8x62x556
980 mm x 620 mm x 120 mm
Resolution Standard
4K
Full-HD
OS
Android Based
Smart TV
Brand
Haier
Weston
Model
43 Inch 4K HDR TV (LE43K6600UGA)
40 Inch LED Full HD TV (WEL-4000S)
Release date
February 24, 2021
Model Name
LE43K6600UGA
WEL-4000S
Display Size
43 inch
40 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
Full-HD
Smart TV
Series
K-series
Launch Year
2021
Power Consumption Standby (W)
0.5
Color
Black
Curve TV
No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
959.8x62x556
980 mm x 620 mm x 120 mm
Weight (without stand)
7.1
8 kg
Width x Height x Depth (with stand)
959.8x231.1x617.7
Weight (with stand)
7.3
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
Ethernet (RJ45)
1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Stereo Speakers
Speaker Output RMS
24 W
remote control features
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
Touch Remote
No
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Android 9.0
Operating System
Android Based
App Store Type
Google Play
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
60
power features
Power Consumption
60 W, 0.5 W (Standby)
Related Comparisons
Haier 43 Inch 4K HDR TV (LE43K6600UGA) vs Haier 50 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LE50F9000UAP)
Haier 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA) vs Haier 43 Inch 4K HDR TV (LE43K6600UGA)
Haier 58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA) vs Haier 43 Inch 4K HDR TV (LE43K6600UGA)
Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA) vs Haier 43 Inch 4K HDR TV (LE43K6600UGA)
Haier 65 Inch 4K HDR TV (LE65K6600HQGA) vs Haier 43 Inch 4K HDR TV (LE43K6600UGA)
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Haier K-Series 4K HDR Android TVs Launched in India, Priced Starting at Rs. 51,490
Advertisement
TRENDING
Sony Bravia 3II Series Debuts in India With a 120Hz 4K Display: See Prices