Xiaomi TV S Pro Mini LED 2026 (98 Inch) vs Haier 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H55M90EUX)
Xiaomi TV S Pro Mini LED 2026 (98-Inch)
vs
Haier 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H55M90EUX)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
98.00-inch
55.00-inch
Resolution Standard
4K
4K
Smart TV
Yes
Yes
Screen Type
LED
Dimensions
122.8 cm x 71.8 cm x 8.3 cm
OS
Android
general
Brand
Xiaomi
Haier
Model
TV S Pro Mini LED 2026 (98-Inch)
55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H55M90EUX)
Release date
October 24, 2025
Model Name
Xiaomi TV S Pro Mini LED 98 2026
H55M90EUX
Display Size
98 inch
55 inch
Color
Grey
Grey
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
Xiaomi TV S Pro Mini LED 2026
M90E
Launch Year
2025
Screen Type
LED
Power Consumption Standby (W)
0.5
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Cortex A73
Graphic Processor
Mali-G52 MC1
ARM Advanced Multi-Core Mali G52
RAM
3GB
3GB
Storage Capacity
32GB
32GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Google TV
Screen Mirroring
Operating System
Android
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Stereo Speakers
Sound Technology
Dolby Atmos, Harman AudioEFX
Dolby Digital, Dolby Atmos
Surround Sound
Surrounding Sound
Speaker Output RMS
50 W
Supported Audio Formats
MP3, AAC
video features
View Angle
178
178 Degree
Refresh Rate (Hz)
165
HDR Support
HDR10+, Dolby Vision, HLG
Brightness
4453.8 Lumens
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Supported Video Formats
MP3, MP4
connectivity features
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz, 5GHz