Xiaomi TV S Pro Mini LED 75 2026 vs Haier 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H55M90EUX)
Xiaomi TV S Pro Mini LED 75 2026
vs
Haier 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H55M90EUX)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
75.00-inch
55.00-inch
Resolution Standard
4K
4K
Smart TV
Yes
Yes
Screen Type
LED
Dimensions
122.8 cm x 71.8 cm x 8.3 cm
OS
Android
general
Brand
Xiaomi
Haier
Model
TV S Pro Mini LED 75 2026
55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H55M90EUX)
Release date
September 25, 2025
Model Name
H55M90EUX
Display Size
75 inch
55 inch
Color
Grey
Grey
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
M90E
Launch Year
2025
Screen Type
LED
Power Consumption Standby (W)
0.5
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Processor
Cortex A73
Graphic Processor
Mali-G52 MC1
ARM Advanced Multi-Core Mali G52
RAM
3GB
3GB
Storage Capacity
32GB
32GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Google TV
Screen Mirroring
Operating System
Android
video features
Brightness
1700
4453.8 Lumens
View Angle
178
178 Degree
Refresh Rate (Hz)
144
HDR Support
HDR10+, Dolby Vision, HLG
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
Supported Video Formats
MP3, MP4
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Stereo Speakers
Sound Technology
Dolby Atmos, Harman AudioEFX
Dolby Digital, Dolby Atmos
Surround Sound
Surrounding Sound
Speaker Output RMS
50 W
Supported Audio Formats
MP3, AAC
connectivity features
Wi-Fi Type
Wi-Fi 6
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz, 5GHz
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Digital Audio Output
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
122.8 cm x 71.8 cm x 8.3 cm
Weight (without stand)
14.4 kg
Width x Height x Depth (with stand)
122.8 cm x 74.7 cm x 25.4 cm
Weight (with stand)
18 kg
Stand Type
Tabletop
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
RELATED STORIES
Xiaomi TV S Pro Mini LED 2026 Series With 4K Displays, 144Hz Refresh Rate Launched in Three Sizes