| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 270 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (CRLR272FFC259601, Shining Silver) | ₹ 15,900 |
Croma 270 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (CRLR272FFC259601) price in India starts from ₹ 15,900. The lowest price of Croma 270 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (CRLR272FFC259601) is ₹ 15,900 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 270 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (CRLR272FFC259601) |
| Price in India | ₹15,900 |
| Release date | 25th May 2022 |
| Model Name | CRLR272FFC259601 |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 270 L |
| Colours | Shining Silver |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 148.50 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 68.1 cm |
| Weight | 50 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Power Consumption | 147 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | YesStabilizer Free Operation |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | PCM Finish |
| Handle type | Recessed |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 10 Years Warrant on Compressor |
Croma 270 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (CRLR272FFC259601)
₹15,900
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM