Dell 14S is a Windows 11 Home laptop with a 14.00-inch display that has a resolution of 1920x1200 pixels. it comes with 16GB of RAM. The Dell 14S packs 512GB of SSD storage.
Graphics are powered by Intel Graphics. it comes with USB 3.2 Gen 1 (Type A), Thunderbolt 4 (Type C), HDMI Port, Headphone and Mic Combo Jack ports.
| Brand | Dell |
| Model | 14S |
| Release date | 14th May 2026 |
| Launched in India | No |
| Model Number | DS14260 |
| Dimensions (mm) | 224.00 x 313.70 x 15.20 |
| Weight (kg) | 1.45 |
| Colours | Celestial Blue and Frost Blue |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 70 |
| Battery Cell | 3-cell |
| Size | 14.00-inch |
| Resolution | 1920x1200 pixels |
| Touch Screen | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| RAM | 16GB |
| Dedicated Graphics | Yes |
| Graphics Processor | Intel Graphics |
| SSD | 512GB |
| Web Camera | 1080p |
| Pointer Device | Yes |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 2 |
| Thunderbolt 4 (Type C) | 2 |
| HDMI Port | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |