Dell Inspiron I5748-2143SLV is a Windows 8.1 laptop with a 17.30-inch display that has a resolution of 1600x900 pixels. It is powered by a Core i5 processor and it comes with 4GB of RAM. The Dell Inspiron I5748-2143SLV packs 500GB of HDD storage.
it comes with 3 USB ports ports.
| Brand | Dell |
| Model | Inspiron I5748-2143SLV |
| Model Number | I5748-2143SLV |
| Series | Inspiron |
| Dimensions (mm) | 205.00 x 352.55 x 33.10 |
| Colours | Silver |
| Operating system | Windows 8.1 |
| Size | 17.30-inch |
| Resolution | 1600x900 pixels |
| Processor | Intel Core i5 4030U |
| Base Clock Speed | 1.9 GHz |
| RAM | 4GB |
| Hard disk | 500GB |
| SSD | No |
| Finger Print Sensor | No |
| Number of USB Ports | 3 |
Dell Inspiron I5748-2143SLV
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM