| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Godrej 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EPRO 205 TAF 3.2, Shiny Steel) | ₹ 12,500 |
| Godrej 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EPRO 205 TAF 3.2, Glass Wine) | ₹ 14,499 |
Godrej 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EPRO 205 TAF 3.2) price in India starts from ₹ 12,500. The lowest price of Godrej 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EPRO 205 TAF 3.2) is ₹ 12,500 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Godrej |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EPRO 205 TAF 3.2) |
| Price in India | ₹12,500 |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | No |
| Builtin Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1247.00 x 667.00 x 0.00 |
| Depth | 577 mm |
| Weight | 53.00 kg |
| Model Name | RD EPRO 205 TAF 3.2 |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | |
| Express Freezing | No |
| Moisture Control | |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 1240 W |
| Power Requirement | |
| Stabilizer Required | |
| Other Power Features |
| Shelf Material | |
| Door Finish | |
| Display Type | |
| Handle type |
| Gasket Type | Anti Bacteria Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water Ice Dispenser | No |
| Clock | No |
| Deodorizer | No |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | No |
| Technology Used | |
| Other Features |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty and 10 Years on Compressor |
Godrej 190 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (RD EPRO 205 TAF 3.2)
₹12,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM