Red Magic 11S Pro series has been launched in China. They feature a 6.85-inch 1.5K BOE X10 OLED display with a 144Hz refresh rate. Both smartphones are powered by the Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition chipset. The Red Magic 11S Pro packs an 8,000mAh battery with support for 80W fast charging. Meanwhile, the Red Magic 11S Pro+ has a 7,500mAh battery with 120W wi...
Red Magic 11S Pro mobile was launched on 18th May 2026. The phone comes with a 144 Hz refresh rate 6.85-inch touchscreen display offering a resolution of 1216x2688 pixels (1.5K). Red Magic 11S Pro is powered by an octa-core processor. It comes with 12GB of RAM. The Red Magic 11S Pro runs Android 16 and is powered by a 8000mAh non-removable battery. The Red Magic 11S Pro supports 80W Fast Charging fast charging.
As far as the cameras are concerned, the Red Magic 11S Pro on the rear packs a 50-megapixel primary camera, and a 50-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 16-megapixel sensor.
The Red Magic 11S Pro runs Red Magic OS 11.5 is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage. The Red Magic 11S Pro is a dual-SIM mobile. It was launched in Dark Night and Silver Wing colours.
Connectivity options on the Red Magic 11S Pro include Wi-Fi 7, Wi-Fi, GPS, NFC, Infrared, USB OTG, and USB Type-C with active 4G on both SIM cards. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, gyroscope, proximity sensor, and compass/ magnetometer.
| Brand | Nubia |
| Model | Red Magic 11S Pro |
| Release date | 18th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Battery capacity (mAh) | 8000 |
| Removable battery | No |
| Fast charging | 80W Fast Charging |
| Colours | Dark Night, Silver Wing |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Resolution Standard | 1.5K |
| Screen size (inches) | 6.85 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1216x2688 pixels |
| Processor | octa-core |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 50-megapixel |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 16-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android 16 |
| Skin | Red Magic OS 11.5 |
| Wi-Fi 7 | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | Type-C |
| Number of SIMs | 2 |
| Active 4G on both SIM cards | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Red Magic 11S Pro
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications