Sony Xperia 1 VIII has been launched in Japan as the successor to the Xperia 1 VII. The latest Xperia model is currently available for pre-order in the country via the company’s online store in Garnet Red, Graphite Black, Iolite Silver, and Native Gold colour options. It is offered in four RAM and storage configurations, with the top-end model featuring 16GB of RAM ...
Sony Xperia 1 VIII mobile was launched on 13th May 2026. The phone comes with a 120 Hz refresh rate 6.50-inch touchscreen display (FHD+). The display sports Other for protection. Sony Xperia 1 VIII is powered by an octa-core Snapdragon 8 Elite Gen 5 processor. It comes with 12GB of RAM. The Sony Xperia 1 VIII runs Android 16 and is powered by a 5000mAh non-removable battery. The Sony Xperia 1 VIII supports wireless charging.
As far as the cameras are concerned, the Sony Xperia 1 VIII on the rear packs a triple camera setup featuring a 48-Ultrapixel (f/1.9) primary camera; a 48-megapixel (f/2) camera, and a 48-megapixel (f/2.8) camera. The rear camera setup has autofocus. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 12-Ultrapixel sensor with an f/2.0 aperture. The front camera also features autofocus.
Sony Xperia 1 VIII is based on Android 16 and packs 256GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 2048GB). The Sony Xperia 1 VIII measures 162.00 x 74.00 x 8.30mm (height x width x thickness) and weighs 200.00 grams. It was launched in Garnet Red, Graphite Black, Iolite Silver, and and Native Gold colours. It features an IP68 rating for dust and water protection. It bears a metal body.
Connectivity options on the Sony Xperia 1 VIII include Wi-Fi, GPS, Bluetooth v6.00, NFC, and USB Type-C. Sensors on the phone include accelerometer, ambient light sensor, compass/ magnetometer, gyroscope, proximity sensor, and fingerprint sensor.
| Brand | Sony |
| Model | Xperia 1 VIII |
| Release date | 13th May 2026 |
| AI Enabled | Yes |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Body type | Metal |
| Dimensions (mm) | 162.00 x 74.00 x 8.30 |
| Weight (g) | 200.00 |
| IP rating | IP68 |
| Battery capacity (mAh) | 5000 |
| Removable battery | No |
| Wireless charging | Yes |
| Colours | Garnet Red, Graphite Black, Iolite Silver, and Native Gold |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Resolution Standard | FHD+ |
| Screen size (inches) | 6.50 |
| Touchscreen | Yes |
| Protection type | Other |
| Processor | octa-core |
| Processor make | Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| RAM | 12GB |
| Internal storage | 256GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 2048 |
| Rear camera | 48-Ultrapixel (f/1.9) + 48-megapixel (f/2) + 48-megapixel (f/2.8) |
| No. of Rear Cameras | 3 |
| Rear autofocus | Yes |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 12-Ultrapixel (f/2.0) |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Pop-Up Camera | No |
| Front autofocus | Yes |
| Front flash | No |
| Operating system | Android 16 |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes, v 6.00 |
| NFC | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Headphones | 3.5mm |
| Fingerprint sensor | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Sony Xperia 1 VIII
Spotify Lets Users Access Recap of Entire Streaming History, Listening Habits