Haier 181 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD-1812BMO-E) price in India starts from ₹ 10,990. The lowest price of Haier 181 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD-1812BMO-E) is ₹ 10,990 at Flipkart on 5th April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 181 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD-1812BMO-E) |
| Price in India | ₹10,990 |
| Model Name | HRD-1812BMO-E |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 181 L |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 1097.00 x 531.00 x 0.00 |
| Depth | 658 mm |
| Weight | 35.00 kg |
| Air Flow Type | Multi Air Flow |
| Temperature Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 210 Kwh/Year |
| Power Requirement | AC 135 - 290 V |
| Stabilizer Required | No |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Clock | No |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor |