| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 2052CRP P, Red Peony) | ₹ 18,450 |
Haier 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 2052CRP P) price in India starts from ₹ 18,450. The lowest price of Haier 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 2052CRP P) is ₹ 18,450 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 2052CRP P) |
| Price in India | ₹18,450 |
| Model Name | HRD 2052CRP P |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Normal |
| Capacity | 185 L |
| Colours | Red Peony |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 110.00 x 40.00 x 0.00 |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 40 kg |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughned Glass |
| Door Finish | Glossy Floral |
| Handle type | External |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Haier 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 2052CRP P)
₹18,450
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM