| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 2062CHG N, Holyleaf Glass) | ₹ 15,499 |
Haier 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 2062CHG N) price in India starts from ₹ 15,499. The lowest price of Haier 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 2062CHG N) is ₹ 15,499 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 2062CHG N) |
| Price in India | ₹15,499 |
| Model Name | HRD 2062CHG N |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Normal Compressor |
| Capacity | 185 L |
| Colours | Holyleaf Glass |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 117.30 x 53.30 x 0.00 |
| Depth | 57 cm |
| Weight | 40 kg |
| Temperature Control | Yes |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughned Glass |
| Door Finish | Glass |
| Handle type | Recess Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Technology Used | Diamond Edge Freezing Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Haier 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 2062CHG N)
₹15,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM