| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 2062PPG, Prism Glass) | ₹ 18,488 |
Haier 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 2062PPG) price in India starts from ₹ 18,488. The lowest price of Haier 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 2062PPG) is ₹ 18,488 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 2062PPG) |
| Price in India | ₹18,488 |
| Model Name | HRD 2062PPG |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Digital Inverter |
| Capacity | 185 L |
| Colours | Prism Glass |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 126.70 x 53.30 x 0.00 |
| Depth | 57 cm |
| Weight | 28 kg |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 230 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Door Finish | Glass |
| Handle type | Recess Handle |
| Door Lock | Yes |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | Direct Cooling |
| Warranty Summary | 1 Years Onsite Manufacturer Warranty |
Haier 185 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HRD 2062PPG)
₹18,488
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM