| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HED 19TBS, Blue Mono) | ₹ 12,499 |
Haier 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HED 19TBS) price in India starts from ₹ 12,499. The lowest price of Haier 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HED 19TBS) is ₹ 12,499 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HED 19TBS) |
| Price in India | ₹12,499 |
| Release date | 3rd February 2021 |
| Model Name | HED 19TBS |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocating Compressor |
| Capacity | 190 L |
| Colours | Blue Mono |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 115.70 x 53.10 x 0.00 |
| Depth | 62 cm |
| Weight | 32 kg |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 212 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Door Finish | Pet |
| Handle type | External |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Clock | Yes |
| Technology Used | Deft Technology |
| Other Features | Optimum Cooling and Maximum Power Savings with Intelligent Econavi Sensors, Inverter, PrimeFresh+ Freezing, Ag Clean. Save Energy Intelligently. Cook Healthy Meals Every Day with Prime Fresh+: Keeps Freshness Longer, Retains Nutrients, Easy to Cut, Easy to Scoop, More Delicious. Moisture Retained for Vegetable Storage. Superior Hygiene for Prime Fresh+. Minimalist Flat Design. Prime Fresh+ to Keep Food Fresh Longer without Defrosting. Fresh Safe to Keep Vegetables Fresh and Moist. Ag Clean for Bacteria Deactivation and Odor Suppression. |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor |
Haier 190 L Direct Cool Single Door 2 Star Refrigerator (HED 19TBS)
₹12,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM