| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 195 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (HRD 1954PHG E, Holyleaf Glass) | ₹ 22,799 |
Haier 195 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (HRD 1954PHG E) price in India starts from ₹ 22,799. The lowest price of Haier 195 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (HRD 1954PHG E) is ₹ 22,799 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 195 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (HRD 1954PHG E) |
| Price in India | ₹22,799 |
| Model Name | HRD 1954PHG E |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Normal Compressor |
| Capacity | 195 L |
| Colours | Holyleaf Glass |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 131.10 x 54.10 x 0.00 |
| Depth | 62.8 cm |
| Weight | 38 kg |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughned Glass |
| Handle type | Recess Handle |
| Door Lock | Yes |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Technology Used | One Hour Icing Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years on Compressor |
Haier 195 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (HRD 1954PHG E)
₹22,799