Haier 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HED 223RFB P) price in India starts from ₹ 17,990. The lowest price of Haier 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HED 223RFB P) is ₹ 17,990 at Flipkart on 3rd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 215 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HED 223RFB P) |
| Price in India | ₹17,990 |
| Release date | 11th January 2024 |
| Model Name | HED 223RFB P |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Normal Compressor |
| Capacity | 215 L |
| Colours | Red Opal |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 143.30 x 62.80 x 0.00 |
| Depth | 54.1 cm |
| Weight | 34 kg |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Handle type | Recess Handle |
| Gasket Type | Anti Bacterial Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Deodorizer | Yes |
| Technology Used | 1 Hour Icing Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |