| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 220 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2203CRC, Red Crane) | ₹ 17,490 |
Haier 220 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2203CRC) price in India starts from ₹ 17,490. The lowest price of Haier 220 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2203CRC) is ₹ 17,490 at Flipkart on 4th April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 220 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2203CRC) |
| Price in India | ₹17,490 |
| Release date | 5th September 2022 |
| Model Name | HRD 2203CRC |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 220 L |
| Colours | Red Crane |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 3 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 133.80 x 53.00 x 0.00 |
| Depth | 62.8 cm |
| Weight | 40 kg |
| Power Consumption | 213 W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Shelf Material | Toughened Glass |
| Gasket Type | Anti-Fungal Gasket |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor |
Haier 220 L Direct Cool Single Door 3 Star Refrigerator (HRD 2203CRC)
₹17,490