| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 220 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (HRD-2204BS-R, Brushline Silver) | ₹ 17,990 |
Haier 220 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (HRD-2204BS-R) price in India starts from ₹ 17,990. The lowest price of Haier 220 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (HRD-2204BS-R) is ₹ 17,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 220 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (HRD-2204BS-R) |
| Price in India | ₹17,990 |
| Model Name | HRD-2204BS-R |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Reciprocatory Compressor |
| Capacity | 220 L |
| Colours | Brushed Silver |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 1338.00 x 530.00 x 0.00 |
| Depth | 628 mm |
| Weight | 38.00 kg |
| Air Flow Type | Direct Cool |
| Temperature Control | Manual Knob |
| Moisture Control | Yes |
| Power Consumption | 168 W |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Stabilizer Free Operation: 135 - 290 V |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Door Finish | PCM |
| Handle type | Exterior |
| Gasket Type | Rubber with Magnet |
| Removable Gasket | No |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | Yes |
| Clock | No |
| Removable Rack | Yes |
| Flexible Rack | Yes |
| Technology Used | 1 Hour Icing Technology |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive and 9 Years on the Compressor |
Haier 220 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (HRD-2204BS-R)
₹17,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM