| Brand | Haier |
| Model | 310 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF-3303PSL-H) |
| Price in India | ₹28,430 |
| Model Name | HRF-3303PSL-H |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Freezer Refrigerator |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Reciprocatory |
| Capacity | 310 L |
| Colours | Silver Liana |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 3 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | No |
| Dimensions (mm) | 1612.00 x 598.00 x 0.00 |
| Depth | 708 mm |
| Weight | 59.00 kg |
| Air Flow Type | 3 Dimensional |
| Temperature Control | Manual |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Power Consumption | 125 W |
| Power Requirement | 50 Hz, AC 260 V |
| Stabilizer Required | No |
| Shelf Material | Toughened Glass Shelves |
| Door Finish | PCM |
| Gasket Type | Anti Fungal |
| Removable Gasket | Yes |
| Door Lock | Yes |
| Door Alarm | No |
| Water & Ice Dispenser | No |
| Clock | No |
| Deodorizer | Yes |
| Removable Rack | No |
| Flexible Rack | No |
| Technology Used | 1 Hour Icing Technology 1 HIT |
| Other Features | Beauty Rack, Deodorizer: VC Filter cum Deodorizer, Refrigerator Interior Light: White LED, Leather Finish Cabinet |
| Warranty Summary | 1 Year on Product + 9 Years on Compressor |
Haier 310 L Frost Free Double Door 3 Star Refrigerator (HRF-3303PSL-H)
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM